بیوتی وی 213 روز پیش
بازدید 173 بدون دیدگاه

این داستان کرم ضد آفتاب

چرا باید از ضد آفتاب استفاده کنیم؟

دلیل اصلی استفاده از ضد آفتاب، محافظت از پوست دربرابر اشعه فرابنفش خورشید است که باعث آسیب به پوست می‌شود. نور خورشید طیفی از سه بخش، شامل نور مرئی،اشعه مادون قرمز و اشعه فرابنفش است. اشعه مادون قرمز گرما تولید می‌کند که می‌توانیم آن را احساس کنیم و همچنین نور مرئی که چشمانمان می‌تواند در طول روز ببیند و در نهایت اشعه فرابنفش (UVL) که قابل دیدن و احساس کردن نیست اما می‌تواند به پوست ما نفوذ کند و آسیب های غیرقابل جبران به DNA سلول های پوست وارد کند.آسیب به DNA سلول باعث پیری زودرس پوست و سرطان پوست می شود.
• اشعه فرابنفشی که به زمین می‌رسد، به اشعه‌هایی با طول موج‌های کوتاه‌تر به نام UVB و با طول موج‌های بلندتر به نام UVA تقسیم می‌شود.
• پوست ما با دریافت مقدار کمی UVB، ویتامین D تولید می‌کند اما جذب UVB بیشتر می‌تواند باعث آفتاب‌سوختگی و زمینه‌ساز سرطان پوست شود.
• UVA با مقیاس گسترده‌تر و در عمق بیشتری از پوست نفوذ می‌کند. قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض این اشعه نیز می‌تواند باعث آفتاب‌سوختگی، پدیدار شدن نشانه‌های زودرس پیرپوستی و زمینه‌ساز بروز سرطان پوست شود.
• هر دو اشعه UVA و UVB، سیستم ایمنی بدن انسان را تضعیف می‌کنند.

به این دلایل، استفاده از ضد آفتاب در تمام طول زندگی اکیداً به افراد توصیه می‌شود. این محصولات به تنهایی نمی‌توانند محافظت 100 درصدی ایجاد کنند و باید همراه با سایر ابزار محافظتی به کار گرفته شوند مانند استفاده از لباس‌هایی که از پوست در برابر آفتاب محافظت می‌کند (مثل کلاه،عینک آفتابی و دستکش) و  خودداری از تردد در فضای باز در ساعات اوج تابش نور خورشید(11 صبح تا 4 بعدازظهر).

 

آیا لازم است همه افراد از ضد آفتاب استفاده کنند؟

کوتاه‌ترین جواب ممکن این است: بله، همه افراد نیاز به استفاده از کرم ضد آفتاب دارند.

ضد آفتاب یک عامل حفاظتی موثر در مقابل آسیب پرتوهای قدرتمند نور خورشید برای همه سنین، هر جنسیتی و هر نوع پوستی است. استفاده منظم، احتمال ابتلا به سرطان پوست در بزرگسالی را کاهش می‌دهد و هنگامی که ضد آفتاب در کنار سایر روش‌های حفاظت از پوست استفاده می‌شود، اثر آن بیشتر هم می‌شود.

مردان، زنان و کودکان بالای 6 ماه باید هر روز از ضد آفتاب استفاده کنند. این موضوع شامل حال تمام کسانی که پوست سیاه یا سفید دارند می‌شود. به خاطر داشته باشید که در طول زندگی پوست در مواجهه با نور خورشید دچار آسیب دیدگی و سوختگی می‌شود.

نوزادان زیر 6 ماه استثنا هستند زیرا پوست آن‌ها بسیار حساس است. به همین دلیل بهتر است به هیچ عنوان در معرض آفتاب قرار نگرفته و در صورت لزوم برای آن‌ها از سایه بان و لباس‌های محافظ در مقابل نور خورشید استفاده کنید.

 

آیا در صورت ماندن در خانه، باز هم به ضد آفتاب نیاز داریم؟

حتی اگر بعدازظهر خود را در استخر سرباز نمی‌گذرانید، این امکان وجود دارد که از طریق پنجره‌ها، با اشعه ماوراء بنفش در تماس باشید. تحقیقات نشان می‌دهد، استفاده روزانه از ضد آفتاب می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست و پیری آن (چین و چروک و لک‌های تیره) را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

 

یک کرم ضد آفتاب خوب چه ترکیباتی دارد؟

ایمنی تمام ترکیبات موثر موجود در کرم‌های ضدآفتاب، ابتدا توسط سازمان غذا و دارو مورد تایید قرار می‌گیرد.

از آنجایی که جاذب‌های شیمیایی احتمالاً باعث تحریک پوست می‌شوند، اگر به بیماری‌های پوستی مانند اگزما یا روزاسه مبتلا هستید، یا مستعد ابتلا به واکنش‌های آلرژیک هستید، بهتر است از ضد آفتاب‌های حاوی اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم استفاده کنید.

برخی افراد، به رایحه موجود در ضدآفتاب حساسیت دارند، بنابراین توصیه می‌شود این دست افراد، از ضدآفتاب‌های فیزیکی فاقد رایحه و هایپوآلرژنیک استفاده کنند.

 

آیا برای صورت و بدن باید دو ضد آفتاب جداگانه تهیه کنیم؟

تنها تفاوت ضد آفتاب بدن و صورت اندازۀ تیوپ کرم است. بنابراین نیازی نیست برای بدن و صورت خود کرم‌های جداگانه‌ای تهیه کنید.

معمولاً روی ضدآفتاب‌های موجود در بازار، برچسب “مناسب برای پوست صورت و بدن” زده شده است. اما با توجه به اینکه پوست صورت اغلب از سایر اعضای بدن حساس‌تر است، به همین دلیل بسیاری افراد ضد آفتاب‌های سبک و بدون چربی، که به طور خاص برای صورت فرموله شده و مخصوص مصرف روزانه هستند را ترجیح می‌دهند. این نوع کرم‌ها مانع از بسته شدن منافذ، ایجاد چین و چروک و تحریک پوست می‌شوند.

همچنین سعی کنید از مصرف اسپری‌های ضد آفتاب روی صورت خود خودداری کنید، زیرا استنشاق آن‌ها مضر است. اگر به هر دلیلی مجبور به استفاده از اسپری هستید، ابتدا آن را روی دست خود زده و سپس به صورت‌تان بمالید.

 

از چه نوع ضد آفتابی باید استفاده کرد؟

ضد آفتاب مناسب می‌‌تواند با جذب و پیشگیری از ارسال پرتوهای فرابنفش خورشید به پوست از آن محافظت کند. اگر شما نمی‌دانید که باید به تهیه چه نوع ضد آفتابی بپردازید بهتر است با متخصص پوست مشورت کنید تا شما را راهنمایی کند. باید همه محصولات ضد آفتاب را به لحاظ قابلیت حفاظتی آنها در برابر نور خورشید مورد آزمایش و بررسی قرار داد.

 

عیار حفاظتی کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست در برابر پرتوهای فرابنفش خورشید

منظور از عیار حفاظتی کرم ضد آفتاب فاکتور محافظت کننده پوست در برابر نور خورشید می‌باشد. عددی که به عنوان معیار حفاظتی کرم ضد آفتاب روی برچسب آن عنوان شده است نشان می‌دهد که تا چند اندازه از پوست شما در برابر آفتاب سوختگی محافظت خواهد کرد. به عنوان مثال اگر حدود ۱۰ دقیقه طول می‌‌کشد شما بدون کرم ضد افتاب دچار سوختگی پوست شوید و حدود ۱۵۰ دقیقه طول می‌کشد تا علاوه بر استفاده از کرم ضد آفتاب دچار آفتاب سوختگی شوید معیار حفاظتی کرم مورد نظر شما ۱۵ می‌باشد.

بالا بردن ۲۰ واحد SPF (عیار محافظتی) فقط یک درصد محافظت پوست را بالاتر می‌برد و این درحالی است که ساخت ضد آفتاب با SPFبالاتر از نظر صنعتی به مراتب گرانتر است. بنابراین آنچه از میزان SPF مهمتر است میزان کافی استفاده از ضد آفتاب است که ۲ میلی گرم بر سانتی متر مربع سطح پوست است.

منظور از عیار حفاظتی کرم ضد آفتاب فاکتور محافظت کننده پوست در برابر نور خورشید می‌باشد

منظور از عیار حفاظتی کرم ضد آفتاب فاکتور محافظت کننده پوست در برابر نور خورشید می‌باشد

در حقیقت یک فرد بزرگسال با قد متوسط به شش قاشق غذاخوری کرم ضد آفتاب نیاز دارد.

 • در حقیقت اکثر افراد حدود یک سوم از کرمی که برای تست استفاده کرده ‌اند را در استفاده روزمره روی پوست خود می‌مالند.
 • این افراد نمی‌توانند کرم ضد آفتاب را روی همه نقاط پوست خود قرار دهند.
 • آنها فراموش می‌کنند هر دو ساعت یک بار یا پس از عرق کردن و شنا مجدداً از کرم ضد آفتاب خود استفاده نمایند.

به این ترتیب کرم‌ ضد آفتاب نمی‌‌تواند طبق انتظار آنها از پوست شان محافظت کند. کرم ضد آفتابی که عیار حفاظتی آن ۱۵ به بالا است تا زمانی که به طور صحیح از آن استفاده کنید به خوبی از پوست شما مراقبت می‌کند. کرم ضد آفتاب با عیار حفاظتی ۵۰ یا بالاتر محافظت بیشتری از پوست به عمل می‌آورد زیرا اکثر افراد فراموش می‌کنند مجدداً از کرم خود استفاده نمایند به همین دلیل تولیدکنندگان تصمیم گرفته‌ اند با بالا بردن عیار حفاظتی کرم‌های ضد آفتاب از مشتریان خود محافظت کنند.

طیف گسترده برای مراقبت از پوست در مقابل پرتوهای فرابنفش خورشید

با توجه به افزایش آگاهی عمومی در ارتباط با آسیب دیدگی پوست ناشی از پرتوهای فرابنفش خورشید انتخاب یک کرم ضد آفتاب مناسب که به طور صحیح از پوست در برابر این پرتوها محافظت می‌کند اهمیت بیشتری یافته است. این محصولات معمولاً با عبارت طیف گسترده شناخته می‌شوند. هنگام تهیه کرم ضد آفتاب دقت داشته باشید که محصول مورد نظر شما حداقل شامل یکی از ترکیباتی باشد که محافظت بیشتری از پوست به عمل می‌آورند. این محصولات که عبارتند از اکسید فلز، تیتانیوم دی اکسید و زینک اکسید و جذب کننده‌های شیمیایی، اووبنزون، اکامسول، بموتریزینول، و بیسوکتریزول. همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم عیار حفاظتی کرم ضد آفتاب به معنای محافظت بیشتر از پوست می‌‌باشد و هرچه عیار حفاظتی یک محصول بالاتر باشد بهتر از پوست شما مراقبت خواهد کرد.

قابلیت مقاومت در برابر نور آفتاب

ضد آفتاب را انتخاب کنید که در مقابل نور آفتاب مقاومت بالایی دارد و در برابر نور خورشید تجزیه نمی‌شود و اثرگذاری آن کاسته نخواهد شد. اکتوکویلین، بموتریزینول، و بیزوکتریزول ترکیباتی از چی در برابر نور آفتاب مقاومت بالایی دارند و هنگامی که با سایر مواد شیمیایی جذب کننده ترکیب می‌‌شوند قابلیت مقاومت در برابر نور آفتاب را در محصول مورد نظر شما افزایش می‌دهند.

 

از چه کرم ضد آفتابی باید استفاده کرد؟

استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب اهمیت بسیار زیادی دارد و از پوست در برابر آسیب دیدگی ناشی از نور خورشید مراقبت می‌کند به همین دلیل شما باید در انتخاب این محصول دقت بالایی داشته باشید. پزشکان در ارتباط با انتخاب بهترین محصولات مراقبت از پوست به بیماران خود مشاوره می‌‌دهند و بدین منظور ارزیابی نوع پوست آنها و هدف بیمار از درمان خواهند پرداخت. پزشک در ابتدا و به طور کامل به بررسی پوست بیمار می‌‌پردازد و توصیه‌های تخصصی در ارتباط با مصرف کرم ضد آفتاب با توجه به نیازهای بیمار را ارائه خواهد داد. انتخاب کرم ضد آفتاب به میزان حساسیت پوست به سوختگی و محصولات آرایشی، خشکی و چربی پوست، آفتاب سوختگی پوست، سابقه ابتلا به سرطان پوست و به طور کلی شرایط عمومی بیمار بستگی دارد.

 • اگر پوست شما روشن است و به راحتی دچار آفتاب سوختگی می‌شود باید از کرم ضد آفتاب با عیار حفاظتی و بالای ۵۰ استفاده کنید.
 • اگر پوست شما به راحتی در مقابل نور آفتاب تیره می‌‌شود باید از کرم ضد آفتاب با عیار حفاظتی ۱۵ به بالا استفاده کنید.
 • اگر پوست شما تیره هست و به نور آفتاب حساسیت ندارید یا دچار آفتاب سوختگی نمی‌شوید نیازی به استفاده از ضد آفتاب نخواهید داشت.
از چه کرم ضد آفتابی باید استفاده کرد؟

از چه کرم ضد آفتابی باید استفاده کرد؟

پوست حساس

اگر شما پوست حساسی دارید که در برابر استفاده از کرم ضد آفتاب یا لوازم آرایشی دچار حساسیت می‌‌شود باید از کرمی استفاده کنید که ترکیبات التهاب آور کمتری دارد. برخی از افراد ترجیح می‌دهند انواع مختلفی از کرم‌های ضد آفتاب را امتحان نمایند سپس نتایجی که به دست می‌آورند و با یکدیگر مقایسه نموده و به انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب بپردازند. اگر شما هنوز راش پوستی دارید احتمالاً به کرم ضد آفتاب نیز حساسیت دارید و باید ابتدا آزمایش بدهید تا پزشک بتواند عواملی که باعث ایجاد حساسیت در پوست شما می‌شوند را شناسایی کند.

پوست خشک یا چرب

 • اگر پوست شما چرب است می‌‌توانید از ضد آفتاب موجود در کرم‌های مرطوب کننده و سایر محصولات بهره مند شوید.
 • اگر پوست شما چرب است و یا به راحتی جوش می‌زند باید از کرم ضد آفتابی که سبک می‌باشد استفاده کنید مانند انواع لوسیون، اسپری یا ژل که بر پایه الکل قرار دارند.
 • کرم‌های ضد آفتاب سبک تر برای آن نقاطی از بدن که مو دارند مناسب می‌باشند.
 • برخی از انواع کرم ضد آفتاب برای نواحی لب و بینی و اطراف چشم مناسب می‌باشند.

استفاده از کرم ضد آفتاب در هنگام انجام فعالیت جسمانی

اگر شما قصد انجام دادن فعالیت جسمانی در خارج از منزل را دارید و ممکن است عرق کنید باید از کرم ضد آفتابی استفاده نمایید که ضد آب می‌باشد. این محصولات باید مدت زمانی که شما می‌‌توانید در خارج از منزل شنا کنید یا فعالیت‌هایی که باعث عرق کردن می‌شوند را انجام دهید را نشان دهند به عنوان مثال کرم ضد آفتابی که عیار حفاظتی آن ۱۵ است به مدت ۴۰ دقیقه دارای قابلیت ضد آب می‌باشد.

 

چگونه باید از کرم ضد آفتاب استفاده کرد؟

 • باید به طور صحیح از کرم ضد آفتاب استفاده کرد تا از پوست مراقبت گردد.
 • کرم ضد آفتاب را باید در همه نقاط صورت مورد استفاده قرار داد تا پوست دچار آفتاب سوختگی نشود. برخی از افراد به مقدار کافی از کرم ضد آفتاب استفاده نمی‌‌کنند و به همین دلیل دچار آسیب دیدگی پوست می‌شوند. یک فرد بزرگسال به طور متوسط به شش قاشق غذا خوری کرم ضد آفتاب نیاز دارد تا نقاط بدن خود که در معرض نور آفتاب قرار می‌‌گیرند را پوشش دهد.
 • حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد تا کرم ضد آفتاب توسط پوست جذب شود به همین دلیل شما باید نیم ساعت قبل از خارج شدن از منزل از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • پس از نیم ساعت مجدداً از کرم ضد آفتاب استفاده کنید تا نقاطی که جا مانده اند نیز پوشش داده شوند.
 • در صورتی که بیش از یک ساعت در خارج از منزل به سر می‌برید و باید هر دو ساعت یک بار مجددا از کرم ضد آفتاب خود استفاده کنید.
 • فورا پس از شنا کردن تعریق شدید و یا خشک کردن صورت با حوله از کرم ضد آفتاب استفاده کنید مگر آن که محصول مورد استفاده شما ضد آب باشد.
 • محصولات مخصوص پیشگیری از نیش حشرات باعث کاهش عیار حفاظتی کرم ضد آفتاب می‌شود و در صورتی که شما به طور همزمان از آنها استفاده می‌کنید باید عیار حفاظتی کرم شما بالاتر باشد یا آن که به طور منظم کرم خود را تمدید کنید.
چگونه باید از کرم ضد آفتاب استفاده کرد؟

چگونه باید از کرم ضد آفتاب استفاده کرد؟

ویتامین دی چطور؟

اگر شما پوست روشنی دارید به ویتامین دی نیاز دارید که باید در روزهای تابستان سعی کنید به مدت ۵ دقیقه مقابل نور آفتاب قرار بگیرید. در صورتی که مدت بیشتری در مقابل نور خورشید باشید رنگ پوست شما تیره خواهد شد. در صورتی که شما در هنگام انجام فعالیت‌های تفریحی از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنید دچار کمبود ویتامین دی نخواهید شد.

 • انجام دادن فعالیت ورزشی و تفریحی در خارج از منزل در مقایسه با استراحت کردن زیر نور آفتاب به جذب بیشتر ویتامین دی کمک میکند.

اگر شما ۵۰ سال به بالا سن دارید (با بالا رفتن سن پوست نمی‌تواند به اندازه کافی به تولید ویتامین دی بپردازد)، سیستم ایمنی شما سرکوب شده است یا سابقه سرطان پوست در گذشته را دارید بهتر است از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و مصرف مکمل ویتامین دی را نیز فراموش نکنید.

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *